Jak często wymieniać filtry w maszynach rolniczych?
W gospodarstwach rolnych wykorzystuje się wiele maszyn, takich jak ciągniki, ładowarki czy kombajny, które ułatwiają prace polowe oraz wiele innych czynności gospodarskich. Te pojazdy mechaniczne napędzane są silnikami spalinowymi oraz układami hydraulicznymi, które muszą być odpowiednio smarowane i chłodzone za pomocą olejów.
Aby maszyny te pracowały bez zakłóceń, używa się filtrów, które zatrzymują wszelkie pojawiające się zanieczyszczenia. Warto dowiedzieć się, jak często te filtry powinny być wymieniane.
Rodzaje filtrów w maszynach rolniczych i częstotliwość ich wymiany
W maszynach rolniczych, podobnie jak w innych pojazdach mechanicznych, znajdziemy kilka rodzajów filtrów. Ich użycie pozwala na niezawodną pracę maszyny i minimalizuje ryzyko uszkodzeń podczas prawidłowej eksploatacji. Wymiana filtrów powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami producentów i najczęściej związana jest z określoną liczbą motogodzin przepracowanych przez daną maszynę.
Bardzo ważne jest stosowanie się do tych wytycznych, bo w przeciwnym razie nasz pojazd będzie dużo bardziej narażony na awarie. Niezależnie od wytycznych danego producenta można podać jedynie ogólne zasady wymiany każdego z rodzajów filtrów, wśród których najczęściej stosowane to:
- Filtry oleju, które zwykle wymienia się od razu podczas wymiany oleju;
- Filtry paliwa najlepiej wymieniać podczas pierwszych chłodów, jeśli producent nie zaleca inaczej, ponieważ w niższych temperaturach gęstość paliwa się zwiększa i mogą pojawiać się problemy z prawidłowym działaniem danej maszyny rolniczej.
- Filtry hydrauliczne, które należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta i częstość tej wymiany jest zależna przede wszystkim od tego, jak długo pracowała.
- Filtry powietrza, wśród których wyróżniamy suche i mokre. Te suche mogą być wymieniane rzadziej, jeśli regularnie udrażnia się je przy użyciu sprężonego powietrza. Natomiast mokre wymagają wymiany wtedy, gdy zmieniają kolor z ciemnobrązowego na czarny.
- Filtry kabinowe, które stosowane są, aby oczyszczać powietrze dostające się do układu klimatyzacji. Dzięki nim zapobiega się wprowadzaniu do wnętrza kabiny maszyny rolniczej różnego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak pyłki roślin, zarodniki grzybów, kurz, cząstki spalin i wiele innych. Od ich stanu zależy zdrowie kierowcy, dlatego warto wymieniać je jak najczęściej, szczególnie gdy pracujemy w obszarach z bardzo dużą ilością zanieczyszczeń.